navrh

Uporabi POMLAD20 za 20% popust na redne cene pohodnih & tekaških nahrbtnikov! Popusti se ne seštevajo! Akcija traja do 31.3.24

Kaj potrebujemo za nepozabne izlete v gore

Prihaja jesen najlepši čas za obisk naših gora, a hkrati tudi čas za nakup nove pohodniške opreme. V tej objavi vam bomo predstavili, katero opremo uporabljamo mi in zakaj. Pri pohodni opremi velja, da ima funkcionalnost in kvaliteta prednost, hkrati pa je zelo specifična in le redko vsem ustreza enak čevelj.  Pa tudi ljudje smo si različni in vsak ima svoje gorniške navade. Oprema pa je vedno tudi odraz vremenskih razmer in fizične pripravljenosti posameznika.

Prihaja jesen najlepši čas za obisk naših gora, a hkrati tudi čas za nakup nove pohodniške opreme. V tej objavi vam bomo predstavili, katero opremo uporabljamo mi in zakaj. Pri pohodni opremi velja, da ima funkcionalnost in kvaliteta prednost, hkrati pa je zelo specifična in le redko vsem ustreza enak čevelj.  Pa tudi ljudje smo si različni in vsak ima svoje gorniške navade. Oprema pa je vedno tudi odraz vremenskih razmer in fizične pripravljenosti posameznika.

 

Pohodni čevlji

Ko gre za pohodništvo, je par dobre obutve najboljša stvar, v katero lahko investirate. Čeprav so pohodniški čevlji različnih oblik, velikosti, modelov in blagovnih znamk, jih običajno uvrščamo v dve glavni kategoriji: nizki in visoki.

 

Visoki pohodni čevlji  segajo nad gležnje. Nudijo visoko stopnjo opore  stopala in gležnje. To pride najbolj do izraza  ko morate nositi težak nahrbtnik po razgibanem in zahtevnem terenu. V teh čevljih se boste počutili varno in stabilno a zato žrtvovali nekaj udobja in teže.

 

Nizki pohodniški čevlji puščajo gležnje izpostavljene in ne zagotavljajo tolikšne opore. Vendar so lažji, bolj zračni, prožnejši in se hitreje sušijo. So bisteno lažji in bolj udobni, kar omogoča lažji in bolj energetsko bolj varčen korak.

 

Obe vrsti pohodnih čevljev vam bosta nudili varen korak zato se večina odloča glede na lastne preference. Če imate radi dolge ture z zahtevnimi odseki, ali pa imate bolj šibke gležnje vam definitivno priporočamo visoke pohodne čevlje. Če pa bi si morda želeli udobne čevlje z nizkim izrezom, ki so hkrati elegantni, lahki in primerni za vse priložnosti pa le posezite po nizkih.

 

 

Pohodniške palice

Pohodne palice niso samo za tiste »ki že tako težko hodijo«. Palice vam bodo pomagale prenesti del bremena na roke, kar bo omogočilo precej lažji korak.  Žal pa palice niso uporabne ravno povsod. V plezalnih smereh – ni treba, da gre za pravo plezanje, ampak tudi v gorah tam, kjer so same skale in je treba mogoče kje uporabit roke, so lahko palice precej v napoto. Zato so pohodniške palice zložljive, da jih lahko pospravimo, kadar jih ne potrebujemo.  Prava vrednost palic pa se pokaže šele pri hoji navzdol, za kar vam bodo vaša kolena zelo hvaležna.

 

 

Pohodne hlače

Pohodne hlače so nepogrešljiv gorniške opremo. Narejeno so iz trpežne tkanine, ki pa kljub temu diha in skrbi, da nam ni prevroče.  Pohodniške hlače morajo biti malo širše, da pokrijejo gojzerje in tako preprečijo kakšnim kamenčkom ali pa snegu, da ti zleze v čevelj. Priporočljivo je imeti ene letne in ene zimske hlače. Zimske hlače so spodaj podložene in so tudi vodoodporn, da so primerne za vlažne in bolj mrzle dni. Letne pa so tanjše in bolj dihajo. Letne pohodniške hlače so take, kjer se spodnji del lahko odstrani in nastanejo kratke (3/4) hlače. Ampak realno sem to uporabila le nekajkrat. Ko je bilo res, res vroče. Za pohodne hlače je priporočljivo da so čez kolena – zaščita predi praskami v skalah in močnim soncem.

 

 

Puhovke, jakne vetrovke, aktivne majice

Kar se tiče zgornjega dela oblačil, se vedno oblačimo v slojih, glede na vremenske razmere. To pomeni spodnja majica (v zimskih dneh), “švic” majica s kratkimi rokavi, termo majica z dolgimi rokavi, pohodniški pulover in na koncu jakna/puhovka. V aktivno perilo se splača vložiti več denarja, saj vas bodo v primerjavi z navadnimi bombažnimi majicami precej hitreje posušile, hkrati pa ohranile precej več toplote. Podobno velja tudi za puloverje, ki pa imajo pogosto tudi dodatne kanale za odvajanje toplote in vlage, ter so precej lažji od svojih »vrstnikov«. Stvari se nekoliko bolj zapletejo pri zadnjem sloju oblačil. Jakne in softshelli vas odlično zaščitijo proti vetru in rahlemu dežju, zato so idealni za poletne avanture, vendar pa žal ne ščitijo dobro proti mrazu. Tu nastopijo puhovke. Pohodne puhovke so lahke in tanke a super tople in hkrati nudijo dobro zaščito pred vetrom in dežjem. Zložijo se v majhne paketke, zato ne bi smele nikoli manjkati v nahrbtniku saj v gorah vedno velja tudi v najhujši vročini, je pametno imeti s seboj neko jakno ali pa vsaj topel pulover. Vreme v visokogorju je nepredvidljivo in hitro se lahko iz sončne pripeke spremeni v nevihto z mrzlim vetrom. In takrat pride kakšna jakna še kako prav.

 

PS. Ne pozabite tudi na kapo in rokavice. Kapa vas bo poleti ščitila pred soncem, hkrati pa še kako prišla prav ob nenadni spremembi vremena.

 

 

Nahrbtnik

Vse ostalo, kar bomo nesli s seboj v gore, bo prej ali slej končalo v nahrbtniku, zato je pomembno, da je le-ta udoben za nošenje, sam po sebi čim lažji in primerne velikosti. Za povprečnega planinca bo za enodnevno turo 30-litrski nahrbtnik ravno pravšnji. Pri izbiri preverite, da ima nahrbtnik ob strani prostor za kakšno plastenko vode, žep za pripomočke, prigrizke in zabavno elektroniko, ter zanke kamor boste lahko vpeli pohodne palice ko jih ne boste potrebovali. Ko boste izbirali nahrbtnik, preverite, kako se nosi, kako vam sede na hrbet in ramena. Obtežite ga že v trgovini, da boste vedeli, kaj vas čaka kasneje

 

 

Čelada

Čelada ni ravno najbolj vsakodnevni del pohodniške opreme, a pri vzponu v visokogorje je zelo priporočljiva. Sploh če je pot speljana pod kakšnim krušljivim delom stene ali pa na odsekih ki so bolj izpostavljeni in prepadni.

 

 

Prva pomoč

Stvar, brez katere naj se nebi hodilo v hribe. Da se kupiti prav prilagojeno majhno torbico z osnovnimi pripomočki za prvo pomoč: obliži, gazo, povoji, tabletami proti bolečinam. Nikoli ne vesta kdaj vam bo prišla prav.

 

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
S klikom na POTRDI soglašate z uporabo piškotkov na naših straneh.Potrdi Več o piškotkih