GORSKA KOLESA
Gorsko kolo - ko kolesarski užitek dobi nov pogled na svet
Gorsko kolesarjenje se po številnih elementih lahko postavi ob bok gorništvu in alpinizmu. Ponuja namreč pristen stik z naravo, veliko mero adrenalina in doživetij, od nas pa zahteva dobro telesno pripravljenost ter tehnično znanje. Omogoča nam odkrivanje novih poti ali užitke na urejenih ter posebaj za gorske kolesarje pripravljenih poteh.
Gorska kolesa so namenjena predvsem kolesarjenju v gorah, hribih, po gozdu, enoslednicah, vlakah, brezpotjih ter drugih neurejenih in neutrjenih površinah. Seveda različni tereni zahtevajo različne vrste gorskih koles.
Nekaj ključnih lastnosti gorskih koles:
- Okvirji gorskih koles so izdelani iz trdnih materialov, kot so aluminij, karbon ali jeklo, da zagotovijo vzdržljivost in odpornost proti udarcem. Oblika okvirja je prilagojena za optimalno ravnotežje in nadzor na zahtevnih terenih.
- Pnevmatike so širše v primerjavi s cestnimi kolesi, z globokimi profili, ki omogočajo boljši oprijem na spolzkem ali neravnem terenu. To izboljšuje stabilnost kolesa in omogoča kolesarjem večjo samozavest pri spustih in zavijanju.
- Gorska kolesa so opremljena z disk zavorami, ki zagotavljajo zanesljivo zaviranje v vseh vremenskih pogojih. Nudijo boljši nadzor nad hitrostjo in krajšo zavorno pot ter morajo zares opraviti svojo vlogo v ključnih trenutkih.
- Vzmetenje pomaga absorbirati udarce od kamnov, korenin in drugih ovir na terenu. Zato imajo kolesa lahko sprednje vzmetenje (hardtail), vzmetenje spredaj in zadaj (full suspension), ali pa so brez vzmetenja (rigid). Kolesa z dvojnim vzmetenjem nudijo boljši nadzor in več udobja na zelo zahtevnih terenih.
Gorska kolesa se v splošnem delijo na dve glavni skupini hardtail kolesa in polno vzmetena kolesa.
Hardtail kolesa imajo le sprednje vzmetenje in so v prvi vrsti namenjena za vožnjo po makadamskih in bolj utrjenih gozdnih poteh. Običajno so tudi lažja in preprostejša za vzdrževanje zaradi manjšega številka komponent.
Polno vzmetena kolesa imajo poleg sprednjega tudi zadnje blaženje in se glede na namen delijo na cross country kolesa (za hiter vzpon in vožnjo po razgibanem terenu), down country kolesa (kolo z večjim hodom in bolj sproščeno geometrijo), all mountain kolesa (za uživaške vzpone in zahtevnejše spuste), enduro kolesa (za hitre in zahtevne spuste) in downhill kolesa (za skoke, trike in izjemno hitre spuste).
- Cross country kolesa: imajo 100-120 mm hoda sprednjega vzmetenja in 0-100 mm hoda zadnjega vzmetenja. Za tiste, ki bolj kot v spustih uživajo v vzponih in šviganju po razgibanem terenu.
- All mountain gorska kolesa: imajo hod sprednje in zadnje osi 110-150 mm in so namenjena kolesarjem, enako pozornost posvečajo vzponom, kakor tudi uživaškim spustom.
- Enduro gorska kolesa: imajo 150-180 mm hoda zadnje in 160-180 mm sprednje osi ter se odlično obnesejo na bolj agresivnih terenih. Nad njimi bodo navdušeni kolesarji, ki prisegajo na hitre in zahtevne spuste.
- Downhill gorska kolesa: imajo 190-200 mm hoda spredaj in zadaj ter so namenjena za skoke, trike in izjemno hitre spuste
Tako žensko gorsko kolo, kakor tudi moško gorsko kolo je mogoče najti v katerikoli od naštetih različic.
Pred končno izbiro kolesa je dobro preveriti tudi velikost obročnikov ter uskladiti naša pričakovanja in potrebe z našimi kolesarskimi željami.
- Gorsko kolo 26 col: v preteklosti je bila to običajna velikost za gorska kolesa. Znana so po svoji okretnosti in enostavnosti manevriranja, zaradi česar so priljubljena izbira za tehnično zahtevne terene in trike.
- Gorsko kolo 27,5 in 27 col - so postali zelo priljubljeni, saj ponujajo dober kompromis med okretnostjo 26-colskih in hitrostjo ter stabilnostjo, ki jo nudijo 29-colski obročniki. Kolesa s to velikostjo obročnikov so dobra izbira za večino kolesarjev, saj ponujajo uravnoteženo vožnjo na različnih terenih.
- Gorsko kolo 29 col - omogočajo večjo hitrost, boljše ohranjanje hitrosti in izboljšano stabilnost pri visokih hitrostih. So odlična izbira za maratonske in cross-country discipline, kot tudi za vožnjo po bolj odprtih in hitrih terenih.
V zadnjem času je vedno bolj razširjeno tudi gorsko električno kolo, ki odpira nove dimenzije. Le-to je opremljeno z zmogljivo baterijo in motorjem, ki omogoča, da prevozite daljše razdalje z manj napora.
Z različnimi tipi gorskih koles in potmi, prilagojenimi različnim stopnjam zahtevnosti, je gorsko kolesarjenje dostopno tako začetnikom kot izkušenim kolesarjem. To pomeni, da lahko vsak najde nekaj zase, ne glede na svoje kolesarske sposobnosti ali cilje.